Wykłady sponsorów

Geolokalizacja - czyli wiemy gdzie jesteście...

Na podstawie logów sieci telefonii komórkowej możliwe jest ustalanie położenia urządzeń podłączonych do sieci. Opowiem o tym, co jest raportowane do sieci i jak można wykorzystać te informacje pod kątem geolokalizacji.

Wojciech Iżykowski, Head of Development w firmie DATAX, pracuje w niej od ponad 4 lat, na co dzień zajmuje się rozwojem aplikacji DATAX QB, służącej do optymalizacji sieci telefonii komórkowych.

Zarządzanie długiem technicznym w projekcie

Dług techniczny jest nieodzowną częścią każdego projektu. Na spotkaniu zastanowimy się czym on dokładnie jest, skąd się bierze, jak go mierzyć i, co najważniejsze, w jaki sposób sobie z nim radzić.

Grzegorz Byrka, Senior Software Developer od 5 lat związany z Fingo, gdzie zajmuje się rozwojem oprogramowania dla rynku motoryzacyjnego.

Jak gry komputerowe udają że są ładne

Grafika w grach komputerowych z roku na rok staje się coraz lepsza. A przynajmniej tak się nam wydaje. Pokażę jak gry komputerowe wyglądają bez "make upu", jakich technik używają żeby udawać, że są ładniejsze niż naprawdę, oraz jak duże znaczenie mają kolory, światło i kompozycja.

Piotr Brzeźny

Wykłady uczestników

Klątwy, węże i pieczarki

... a to wszystko w mikro skali! Wejdźmy do maleńkiej chatki na kurzej nóżce i zobaczmy, że architektura nie musi być klątwą. Mikstura z węży i pieczarek pomoże nam stworzyć aplikację, która będzie łatwa do utrzymania i testowania.

Radosław Warzocha

Historia jednego projektu

Każdy, kto przebywał w pokoju KSI kojarzy takie dziwne urządzenie stojące przy ścianie z plakatami ZOSI. I nie mam na myśli ani mikrofalówki, ani lodówki :) Wykład będzie opowieścią, o tym, w jaki sposób to urządzenie powstawało, czym jest (a może czym miało być?), co w sobie zawiera i jaka czeka je przyszłość.

Rafał Kaleta

Generowanie proceduralne w grach komputerowych

Światy w Minecrafcie, przedmioty w Diablo, chmury, a nawet kompletne gry! Opowiem wam krótko, czym jest generowanie proceduralne, jak jest wykorzystywane i pokażę parę przykładowych technik.

Bartosz Felis

Temple OS - inteligentny projekt czy dzieło chorego umysłu?

Pierwszy system operacyjny stworzony do komunikacji z Bogiem, nowoczesny Commodore, 640x480, 16 kolorów, 2013 r. Podczas wykładu przyjrzę się ciekawym rozwiązaniom w tym systemie, pokażę jak napisać "Hello World" w HolyC i przybliżę biografię jedynego autora (a może jednego z dwóch?).

Mateusz Maciejewski

Automatyka Administracji albo Ansible

Co to jest automatyzacja? W czym jest to lepsze od prostego skryptu(ów)? Krótki wstęp do Ansible oraz o tym jak zautomatyzować, a przynajmniej ustandaryzować proces zarządzania konfiguracją. Będzie Ops bez Dev, jak zwykle.

Marcin Włodarczak

Melted spectrum

Na początku stycznia okazało się, że większość współczesnych procesorów pozwala każdemu odczytywać dowolny obszar pamięci, oczywiście nie bezpośrednio. Zgodnie ze zwyczajem błędy dostały swoją stronę, logo i ładne nazwy: Meltdown oraz Spectre. Opowiem na czym właściwie polega problem, jak zostało to "naprawione" oraz czego naprawić się nie da.

Janusz Dziemidowicz

Incepcja automatowa

Opowiem o kulisach powstania pracy Average Stack Cost of Büchi Pushdown Automata

Jakub Michaliszyn

Czarne dziury i światło

O dwóch implikacjach ogólnej teorii względności. Opowiem o procesie tworzenia się czarnych dziur, ich paradoksie informacji oraz irracjonalizmach związanych z prędkością światła.

Mateusz Urbańczyk

Opróżnij skarpety, czyli rzecz o inwestowaniu.

Opowiem Ci o tym, co możesz zrobić z pieniążkami, które siedzą na Twoim koncie oszczędnościowym zżerane przez inflacje. Powiem kilka słów o tym czemu nie interesuje mnie inwestowanie w akcje, czym są ETFsy i dlaczego są takie fajne, czemu nieruchomości są jeszce fajniejsze i jak pożyczać pieniądze komuś i od kogoś, żeby na tym zarobić.

Grzegorz Olszewski

ATM jackpot and traps

Pewnie większość z nas przynajmniej raz w życiu skorzystała z bankomatu. Prosty i bezpieczny(?) sposób na wypłacenie swoich(?) pieniędzy Taa... Pokażę, jak w kreatywny sposób opróżnić te maszynki z pieniędzy oraz wyjaśnie, czemu to takie proste. A na deser opowiem, dlaczego bezpieczniej się czuję, kiedy wpierw pokratuję bankomat łomem.

Piotr Szymajda

SOFAR is so far yet so close

Krótko o inicjatywie Sofar Sounds, o tym czym jest, skąd się wzięła we Wrocławiu i kto za tym stoi oraz trochę o tym co było jest i będzie na naszej odsłonie SOunds From A Room. https://www.sofarsounds.com/

Marcin Włodarczak

Audio Content Recognition - czyli moja przygoda z wielkim światem

Niektórzy z Was być może słyszeli o grudniowym przejęciu Shazam przez Apple. Shazam był liderem na rynku ACR i zarazem największym konkurentem firmy, w której spędziłem ostatnie pół roku: Axwave. Chciałbym Wam opowiedzieć czym jest ACR i dlaczego Apple wydało na tę technologię 400 mln dolarów. Opiszę algorytm od którego Shazam i Axwave zaczynały marsz ku milionom. Będę mówił o pracy w startupie z doliny krzemowej i o tym czemu lepsza technologia nie jest gwarantem sukcesu. Przedstawię trudności czekające na tych którzy planują sprawdzenie swych sił w biznesie i opowiem dlaczego dobry programista może mieć najmniejsze znaczenie w firmie produkującej soft.

Dominik Boszko

Praktyczny język C

Kod źródłowy dużych projektów w języku C obfituje w nieoczywiste konstrukcje językowe, często używające rozszerzeń kompilatora wychodzących poza standard ISO. Służy to dwóm podstawowym celom: 1) uczynieniu z wysokopoziomowego asemblera, jakim jest C, narzędzia użytecznego w wielkoskalowym programowaniu, 2) umożliwieniu programiście lepszej kontroli nad maszyną. Pokażę kilka przykładów konstrukcji realizujących cel 1), w tym: implementację generycznych struktur danych, przeciążania funkcji, idiomu RAII, konstrukcję linker sets. Omówię też rozszerzenia kompilatora GCC realizujące cel 2), sterujące ułożeniem danych w pamięci i optymalizacją kodu.

Piotr Witkowski

W młodym ciele stary duch

Opowiem o powstaniu pewnej cyfrowej chimery - a w zasadzie o tym, jak stary (czy raczej klasyczny...) procesor udało się połączyć z nowoczesnymi peryferiami, i co to ma wspólnego z zeszłoroczną pracownią z metod programowania.

Marek Materzok

Czy otwieranie drzwi kobiecie jest seksistowskie?

Dlaczego ci na politechnice to nieuki, a my tacy mądrzy; a przynajmniej dlaczego tak nam się wydaje. Zapraszam na krótki wykład o stereotypach, opowiem o ich źródłach, skutkach; a także przedstawię wyniki kilku ciekawych badań psychologicznych.

Martyna Mikoda

Obcy umysł, czyli krótka opowieść o tym, jak programy zyskały intuicję.

Opowiem o Alpha Zero, najnowszym programie od Google'owego DeepMind, grajacym w GO, Szachy oraz Shōgi. Przedstawię pokrótce dotychczasowy rozwój sztucznej inteligencji grającej w gry planszowe. Poekscytuję się chwilę przełomową wygraną młodszego brata Alpha Zero, Alpha Go z jednym z najlepszych ludzkich graczy na Ziemi, po czym przyćmię to wydarzenie omawiając deklasację Alpha Go przez Alpha Zero. Wykład będzie miał raczej charakter luźnej opowieści, ale w niektórych momentach postaram się przybliżyć techniczne niuanse omawianych rozwiązań po to, abyśmy mogli wspólnie zrozumieć przełom, jakiego dokonali twórcy z DeepMind.

Tomasz Musiała

Tysiąc światów. Słowo o tradycyjnym RPG.

Jak kostki, ołówek i wyobraźnia pozwalają przeżywać niesamowite przygody? Postaram się przybliżyć Wam to czym są gry role-playing, jak można się w to bawić, i dlaczego warto. Opowiem Wam także o tym jak być scenarzystą, sędzią i przedszkolanką w jednym - i nieźle się przy tym ubawić.

Dominik Szczechla

Jeden by podłączyć je wszystkie czyli USB Type C...

i bałagan jaki wprowadza. Opowiem o tym co powinien wiedzieć użytkownik i o mojej przygodzie z podłączeniem 'wszystkiego' jednym kablem.

Łukasz Dobrowolski

Hydra

Hydry to ohydne i podstępne bestie. Przy spotkaniu z taką poczwarą najlepiej brać nogi za pas. Jednakże gdy przyjdzie zmierzyć się wam z tą potworą, uzbrójcie się w cierpliwość i nie poddawajcie się. Na tej prelekcji wytłumaczę Wam, jaką strategię należy obrać, aby poczwarę zwyciężyć. #grafy #arytmetykapeano #liczbyporządkowe

Krzysztof Piecuch

Paranormal Activity

Ciiii... oni tam są i patrzą na nas... Siedzą wewnątrz komputera i spiskują. W demonologii wyróżnia się dwa rodzaje duchów siedzących w komputerze. Te dobre i te złe. Procesy obliczeniowe* to te dobre. Ja opowiem o tych złych i najczarniejszych, które doprowadzają najbardziej doświadczonych programistów do szaleństwa. #programownie #C++ #błędy * - wg. EPPWN duchy to obiekty niematerialne, zdolne do działania; procesy obliczeniowe spełniają tą definicję.

Krzysztof Piecuch

Czy blockchain powstrzyma cenzurę Internetu?

W 2011 roku decyzją władz mieszkańcy Egiptu zostali całkowicie odcięci od globalnego Internetu, a inne rządy wpływają na treści dostępne w Internecie. Jak to możliwe, że zaprojektowana w latach 60. sieć, która miała przetrwać III wojnę światową, dziś poddaje się cenzurze? Spróbujemy poszukać recepty na ten problem przyglądając się właśnie powstającym rozwiązaniom bazującym na blockchainie.

Michał Mordawski

O tym, jak chciałem nauczyć się programować obiektowo, ale wyszło jak zwykle

Opowiem prawdziwą historię o tym, jak podszedłem systematycznie do tematu programowania obiektowego, ale poległem na całej linii. Będzie to prezentacja nie tylko o moich porażkach, ale także o nowej edycji przedmiotu "metody programowania", która czeka studentów Instytutu Informatyki w tym roku akademickim. Dowiecie się też, jaki jest mój ulubiony język programowania.

Maciej Piróg

O generowaniu tekstur slow kilka

Pewnie wszyscy widzieliście aplikację Prisma. Ale czy wiedzie od kiedy badane są podobne podejścia do generowania tekstur i jak właściwie działa Prisma? A co stanie się jeśli zamiast obrazów użyjemy dźwięków?

Jan Chorowski

Barbarzyńca na ratunek bibliotekom

C# ma Nugeta, Python ma pipa, JS ma npm, a C++ ma... Conana? W narzędziach używanych przez programistów C++ długo brakowało menadżera pakietów. Wydaje się, że Conan zaczyna spełniać tą funkcję. Przedstawie możliwości tego menadżera pakietów i pokaże jak skonfigurować projekt C++ używający Boosta i Gtesta w pare minut.

Jakub Szczerbiński

Amiga 500: Raytracing, wielowątkowość i ...

Czy da się zastosować nowoczesne techniki do tworzenia dem na komputer sprzed ponad 30 lat? Okazuje się, że tak – tylko trzeba umieć to przeskalować na ograniczenia maszyny. Pokażę jak dzięki prostej obserwacji można zastosować raycasting do utworzenia ciekawego efektu. Opowiem po co wielowątkowość w demie – poczytamy źródła Kickstartu 1.2 (asembler M68000), żeby dowiedzieć się jak zaprogramować punkty synchronizacji. Przy odrobinie szczęścia zdążę się przygotować, żeby przyprawić prezentację nutką JavaScriptu!

Krystian Bacławski

Ojej, nie jesteś zalogowany.

Jeśli tylko się zarejestrujesz, będziesz mógł dodać swój wykład (and there will be a cake).